Atsakykite negalvoję – iš ko pagamintos miesto šiukšlių dėžės? A… Galvoje šmėžuoja gatvių vaizdai, momentai, kai meti šiukšlę į prie parko įėjimo stovinčią šiukšlių dėžę, bet iš ko ji pagaminta pasakyti negali? Nieko nuostabaus. Gyvenime yra daugybė dalykų, kuriuos priimame kaip savaime suprantamus ir į juos nesigiliname. Kaip ir nesigiliname į šiukšlių dėžių madas, tik piktai paburbame, kad jos kaip tik nėra po ranka, kuomet miesto bulvare išsivyniojame eilinį šokolado batonėlį. Bet sugrįžkime prie esminio klausimo – iš ko pagamintos šiukšlių dėžės pastatytos viešose erdvėse? Ogi betono! Betonas jau seniai užkariavo šiukšlių dėžių madų olimpą, o šiandien panagrinėsime kodėl.
Istorija nutyli, kada miestuose pasirodė pirmosios betoninės šiukšlių dėžės, tačiau šiandien jos sutinkamos visur. Tokios šiukšliadėžės populiariausios miestų centruose, šalia autobusų stotelių, parkų, dažnai šalia didesnių kavinių įėjimo. Tačiau retai sutiksi nuosavo namo sode. Kodėl? Priežastis paprasta. Jos daug sveria. Spėkite kiek? Ne, ne 10-20 kg. Paprasčiausia ir įprasčiausia šiukšlių dėžė pavadinimu „Miestas“ sveria 58 kg. Ir tai ko gero viena lengvesnių, nes kitos sveria 120-170 kg ir gali lengvai pasiekti 250 kg svorį. Palyginimui, stipriausiu pasaulio žmogumi tituluojamam Žydrūnui Savickui priklauso rąsto kėlimo pasaulio rekordas – 212,5 kg. Tad net ir jam reikėtų paplūšėti keliant tokias šiukšlių dėžes.
Manote svoris yra trūkumas? Oi, ne! Tai privalumas. Įsivaizduokite, jei rimtesnė betoninė šiukšliadėžė yra iššūkis stipruoliams, tai jos tikrai neįveiks vandalai. Bandydami nuspirti šiukšlinę jie greičiau koją susilaužys, nei ją pajudins iš vietos. Nors gerai organizuota gauja gali ir taip, bet tokie atvejai pasitaiko tikrai retai. Kadangi vandalai labiau mėgsta lengvai niokojamus daiktus, pastangų parversti sunkias šiukšliadežes jie nededa.
Betoninės šiukšliadežės turi ir kitų privalumų. Štai, pavyzdžiui, jos yra ilgaamžės ir tarnauja gerokai ilgiau nei metalinės ar plastikinės. Betonas yra tvirta, natūrali ir ekologiška medžiaga, tarnaujanti ne vienerius metus. Nebent norint išgauti ryškią spalvą šiukšlių dėžė yra nudažoma. Tuomet perdažyti gali tekti kas kelis metus priklausomai nuo dažų. Beje, ir nedažytas betonas nėra nuobodžiai pilkas. Galimos įvairios akmenukų spalvos, tad šiukšliadėžės gali būti nuo šviesiai pilkai-melsvos iki sodriai rausvos. Taip pat galimi įvairūs medžio, plastiko papuošimai, kurie pagyvina šiukšliadėžę. Mados keičiasi, o betoninės šiukšliadėžės išlieka. Galima sakyti, jos jau tapo miestų klasika, nematoma, bet itin svarbia pulsuojančio miesto dalimi.